Historia


Klub UKS CHEMIK OLSZTYN założony został 22.11.1999 roku w Olsztynie

UKS Chemik Olsztyn zadebiutował w rozgrywkach wojewódzkich w sezonie 2000/2001.

Pomimo trudnych początków już w sezonie 2002/2003, Chemik po raz pierwszy stanął na podium rozgrywek wojewódzkich, zdobywając srebrny medal Wojewódzkiej Ligi Piłki Siatkowej Juniorów i Kadetów tym samym awansując do turnieju ćwierćfinałowego Mistrzostw Polski Juniorów w Świdniku i turnieju ¼ MP Kadetów. Zawody w Świdniku nie zostały zaliczone do udanych gdzie zajęliśmy ostatnie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Jak się okazało 2 tygodnie później, była to bezcenna lekcja dla zawodników i trenera. Ponieważ zespół Juniorów składał się głównie z Kadetów wspieranych dwoma Juniorami, turniej ćwierćfinałowy MP Kadetów w Nałęczowie zakończył się pełnym sukcesem. Drużyna nikomu nieznana, która powstała niecałe trzy lata wcześniej awansowała do półfinału Mistrzostw Polski Kadetów i znalazła się wśród szesnastu najlepszych drużyn w kraju. Nawet sam trener był zaskoczony postawą swoich podopiecznych.

W sezonie 2003/2004 Klub wystawił jeden zespół do rozgrywek wojewódzkich, tylko w kategorii Junior. Drużyna wygrała Ligę Wojewódzką awansując tym samym do ¼ MP, gdzie podczas turnieju w Warszawie udało się powtórzyć wynik sprzed roku. W turnieju półfinałowym Chemik zajął czwarte miejsce w grupie i ostatecznie powtórzył trzynaste miejsce w Polsce. Ten wynik wszyscy uznali za spore osiągnięcie.

Sezon  2004/2005 tytułem Mistrza Województwa Warmińsko-Mazurskiego zakończyli Juniorzy Chemika, co doprowadziło do organizacji turnieju ćwierćfinałowego MP. Olsztynianie okazali się nie być gościnni wygrywając wszystkie swoje mecze, a co za tym idzie awansowali do ½ Mistrzostw Polski w Będzinie, a następnie wywalczyli upragniony awans do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów. Drużyna zakończyła sezon jako siódma w kraju.

W sezonie 2005/2006 tylko kadetom udało się awansować do ćwierćfinałów MP, które rozgrywane były w Białej Podlaskiej na którym zajęli 3 miejsce.

W sezonie 2006/2007 Juniorzy w lidze wojewódzkiej zajęli II miejsce i podczas ¼ MP w Białej Podlaskiej z II miejsca awansowali do ½ MP Juniorów w Bełchatowie. Turniej zakończył się brakiem awansu.

Sezon 2007/2008  zakończył się dla Juniorów UKS Chemik  turniejem ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski.

Pechowym okazał się sezon 2008/2009. Brak awansu Chemika nawet do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski był wielkim zaskoczeniem w „siatkarskim świecie”.

2009/2010 po zmianie systemu rozgrywek Chemik walkę o Mistrzostwo Polski rozpoczął od turnieju 1/8 w Mońkach, do którego zespół awansował po zajęciu II miejsca w Lidze Wojewódzkiej. Po wygranym turnieju ze stratą tylko 1 seta „Chemicy” udali się na turniej ¼ MP do Krakowa, skąd awansowali z II miejsca do półfinału w Częstochowie, a następnie do Finału w Pile. Po raz drugi w swojej krótkiej historii Chemik awansował do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów, ostatecznie kończąc sezon jako ósmy zespół w kraju.

W sezonie 2010/2011 Chemik jako organizator turnieju 1/4 MP Juniorów awansował do kolejnego etapu rozgrywek w Bielsko-Białej, skąd przywiózł awans do ½ MP które odbywały się w Olsztynie. Gospodarzem był AZS UWM Olsztyn i naszym zawodnikom nie udało się wywalczyć awansu do Finałów i gry o medale Mistrzostw Polski.

W sezonie 2015/2016 w barwach Chemika po raz pierwszy wystartowały dziewczęta, które jako beniaminek rozgrywek wojewódzkich zakończyły sezon poza podium.

Rok później, w sezonie 2016/2017 juniorki zdobyły srebrne medale w Mistrzostwach Województwa, natomiast Kadetki najpierw zdobył tytuł Mistrzyń Województwa, żeby ostatecznie zakończyć sezon w Legionowie turniejem Półfinału Mistrzostw Polski.

Sezon 2017/2018 był dotychczas najlepszym w historii Klubu. Wszystkie cztery nasze zespoły zdobyły medale Mistrzostw Województwa i w komplecie awansowały do 1/4 MP. Złote medale zdobyli Kadeci i Juniorki, srebrne Juniorzy, a brązowe Kadetki. Juniorki grając w turniejach 1/4 w Olsztynie i 1/2 w Mielcu awansowały do Finałów Mistrzostw Polski w Dębicy, kończąc sezon jako VIII zespół w kraju. Warty podkreślenia jest fakt, że dziewczęta w barwach Chemika grały dopiero 3 rok.

Dodatkowo w sezonie 2017/2018 zespół Juniorek wywalczył  Awans do II LIGI Seniorek i w sezonie 2018/2019 zadebiutuje w rozgrywkach centralnych!

Sezon 2018/2019

Łącząc siły męskich zespołów młodzieżowych z AZS UWM Olsztyn, nasi zawodnicy występowali w akademickich barwach i po 4 latach przerwy, grając w większości zawodnikami rok młodszymi od przeciwników awansowali do Finałów Mistrzostw Polski w Dębicy gdzie zajęli VIII miejsce. Nasze dziewczęta po bardzo trudnym, debiutanckim sezonie w rozgrywkach II Ligi wywalczyły utrzymanie w rozgrywkach! W kategoriach młodzieżowych Juniorki zdobyły brązowe medale Mistrzostw województwa, a zajmując III miejsce w białostockim Turnieju 1/4 FMP zakończyły sezon na miejscach 17-24 w Polsce. Nowa grupa kadetek zajęła IV miejsce w rozgrywkach wojewódzkich natomiast debiutujące po raz pierwszy w naszym Klubie młodziczki zakończyły rozgrywki wojewódzkie na IX pozycji.

Sezon 2019/2020

Ponownie nasi zawodnicy występowali w barwach AZS UWM Olsztyn i sprostali oczekiwaniom, po raz drugi z kolei awansując do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów w Dębicy. w tym sezonie chłopcy poprawili swój ubiegłoroczny wynik kończąc sezon jako VII drużyna kraju

Dziewczęta w sezonie 2019/2020 zdominowały wojewódzkie rozgrywki Juniorek i Kadetek zdobywając w obu kategoriach złote medale! W przerwanym przez epidemię sezonie obie drużyny dzielnie walczyły w rozgrywkach centralnych. Kadetki zakończyły sezon w 1/2 FMP rozgrywanych w Wieliczce zajmując miejsca 13-16 w Polsce. Juniorki zdecydowanie przebrnęły przez ćwierćfinały oraz półfinały MP i po raz drugi w historii zagrały w Finałach Mistrzostw Polski w Kaliszu. W kaliskim Turnieju poprawiliśmy o jedno oczko VIII miejsce z Dębicy (2018) i zakończyliśmy sezon jako VII zespół w Kraju!

Duży postęp zrobiły nasze młodziczki, które zakończyły rozgrywki wojewódzkie na 6 pozycji.

Sezon 2020/2021

Pomimo trudności związanych z epidemią aż 6 naszych drużyn zgłosiliśmy do rozgrywek w sezonie 2020/2021

Rozgrywki stały pod znakiem wielu problemów związanych z covid-19 co utrudniło, ale nie przeszkodziło naszym zawodniczkom rozegrać dobrego sezonu. Bardzo odmłodzona drużyna występująca w II Lidze Kobiet zapewniła sobie utrzymanie w rozgrywkach, a doświadczenie zdobyte w sezonie 2020/2021 na pewno zaprocentuje w przyszłości.

W rozgrywkach wojewódzkich Juniorki obroniły bez porażki tytuł Mistrzyń Warmii i Mazur, Kadetki wprowadziły dwa zespoły do Turnieju finałowego zajmując miejsca II i IV natomiast Młodziczki po fantastycznym sezonie powiesiły na swoich piersiach złote medale!

W rozgrywkach centralnych wylosowaliśmy bardzo mocnych przeciwników i zakończyliśmy rywalizację w Juniorkach (Olsztyn) i Kadetkach (Opole) na etapie 1/4 FMP.

Etap ćwierćfinałów (Olsztyn) przeszły nasze Młodziczki i zajmując 3 miejsce w 1/2 FMP (Łask) zakończyły sezon jako 9-12 drużyna w Polsce!

Sezon 2021/2022

Sezon 2021/2022 możemy uznać za bardzo dobry w wykonaniu naszych zespołów.

Ponownie do rozgrywek przystąpiło aż 6 naszych drużyn, które zaprezentowały się na miarę oczekiwań.

Dużą niewiadomą był nasz młodziutki zespół występujący w II LK, który w 90 % składał się z uczennic olsztyńskiej SMS. Pomimo wielu świetnie rozpoczętych spotkań, które nie zakończyły się po naszej myśli nasze dziewczęta utrzymały rozgrywki centralne w Olsztynie i zrealizowały pokładane w nich nadzieje.

W rozgrywkach młodzieżowych po raz pierwszy w historii Klubu zdobyliśmy komplet 3 złotych medali (juniorka, kadetka, młodziczka) i w komplecie przystąpiliśmy do rozgrywek 1/4 FMP.

Rozgrywki te oraz awans do najlepszych 16 zespołów w Polsce z sukcesem zakończyły Juniorki i Kadetki. Pomimo ostrej, ambitnej walki i minimalnych przegranych w kocówkach setów co skutkowało brakiem awansu do Finałów Mistrzostw Polski możemy z zadowoleniem ocenić postawę naszych zawodniczek.

Koniec sezonu i jednoczesne zakończenie edukacji przez zawodniczki z rocznika 2003 skutkowało rozstaniem wielu dziewcząt z naszym Klubem i rozpoczęciem przygody w dorosłej siatkówce.  Trzymamy za Was kciuki!

Sezon 2022/2023

Miniony sezon był bardzo dobry w naszym wykonaniu. W rozgrywkach ponownie wystąpiło 6 naszych drużyn, które w 100% złożone były z uczennic olsztyńskiej SMS.

W II lidze Kobiet po wycofaniu drużyny z Torunia już przed sezonem wiedzieliśmy, że nikt nie opuszcza naszej grupy co pozwoliło trenerom na rozegranie wszystkich spotkań stawiając na zebranie doświadczenia i ogrania na seniorskim poziomie przez nasze Juniorki i Kadetki.

Juniorki i Kadetki obroniły Tytuły Mistrzyń Warmii i Mazur, a młodsza z drużyn dodatkowo wywalczyła brązowe medale w kategorii Juniorek!

Młodziczki, które w tym roku tworzyły nową i rok młodszą od przeciwniczek grupę uzyskały 7 pozycję w województwie i sezon poświęciły na przygotowanie do walki o odzyskanie tytułu Mistrzowskiego w tej kategorii w rozgrywkach 2023/2024.

Juniorki i Kadetki przeszły trudne, sześciozespołowe grupy ćwierćfinałowe i uzyskały awans do najlepszych „16” w Polsce.

W trudnych półfinałach uzyskały miejsca 3 (Juniorka) i 4 (Kadetka) kończąc swoje sezony odpowiednio na miejscach 9-12 i 13-16 w Kraju.

Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie opuścił kolejny rocznik zawodniczek (2004), które kolejne doświadczenia będą już zdobywały w zespołach seniorskich. Dziękujemy Wam wszystkim za wspólnie spędzone sezony i trzymamy za Was mocno kciuki!